منابع خبری به نقل از دولت تایلند گزارش دادند بزرگ‌ترین قرارداد تجارت آزاد میان ۱۶ کشور عضو پیمان منطقه‌ای مشارکت جامع اقتصادی (RCEP) قرار است تا فوریه سال آینده میلادی امضا شود تا وسیع‌ترین منطقه برای تجارت آزاد در جهان ایجاد شود.
در صورت توافق، این پیمان علاوه بر ۱۰ کشور عضو آسه آن (مالزی، اندونزی، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، کامبوج، لائوس، میانمار، ویتنام و برونئی) کشورهای چین، هند، استرالیا، کره جنوبی، نیوزیلند و ژاپن را دریکی از بزرگ‌ترین قراردادهای تجارت که تقریباً تجارت این کشورها ۳۰ درصد ناخالص داخلی جهان را به خود اختصاص می‌دهد، گرد یکدیگر جمع می‌کند.
این بلوک در صورت شکل گیری، می‌تواند قدرت اقتصادی رو به افول کشورهای غربی و آمریکا را بیش از پیش به چالش بکشد.
کشورهایی نظیر روسیه، چین، هند، برزیل، آفریقای جنوبی و کشورهای شرق آسیا، در زمره این کشورها هستند. این کشورها علاوه براینکه به‌صورت فردی در حال رشد و توسعه اقتصاد خود در محیط بین‌الملل هستند، با تشکیل اتحادیه‌های اقتصادی اقدام به تجمیع تجارب خودکرده و مشارکت‌های سرسام‌آور و موفقی را با یکدیگر تشکیل داده‌اند.
یکی از این اتحادیه‌ها، گروه بریکس می‌باشد که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ میلادی، جایگاه آمریکا را در رتبه اول میزان تولید ناخالص ملی در دنیا بگیرد.
پیمان جامع شرکای اقتصادی منطقه‌ای هم تابع همین وضعیت و شرایط است. درواقع اعضای این پیمان نظیر گروه بریکس به دنبال رقابت اقتصادی با آمریکا و به دست آوردن سهم بیشتری در اقتصاد جهانی هستند.

از سوی دیگر طی سال‌های اخیر آمریکا با تشدید حمایت گرایی و به راه انداختن جنگ‌های تعرفه‌ای، فضا را برای همگرایی اقتصادی بیشتر میان سایر کشورها فراهم کرده است.
بر این اساس کشورهای دیگر، به دنبال به زیر کشیدن سلطه اقتصادی آمریکا در نظام بین‌الملل هستند تا مانع از اقدامات یک‌جانبه این کشور شوند.
برای مثال شمار زیادی از کشورها به دنبال جایگزینی یک واحد پولی دیگر به‌جای دلار آمریکا در مبادلات خود هستند. ازاین‌رو طی سال‌های اخیر شماری از کشورهای شرق آسیا به سردمداری چین یک واحد پولی جدید به نام رنمینبی (Renminbi) تعریف کرده و تلاش می‌کنند تا آن را جایگزین دلار آمریکا کنند/تبیین


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *