شبیه‌سازی روابط بین‌الملل با رویکرد سناریونویسی صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر هسته ای متشکل از دانشجویان ممتاز و اساتید این عرصه ناظر به سوابق و اطلاعاتی که وجود دارد سناریویی برای آینده طراحی می‌کنند. پس از نگارش سناریو، هریک از گروه‌های شرکت‌کننده ‌به عنوان یکی از طرفین مذاکره آمادگی شایسته برای نقش‌آفرینی در موقعیت خود را می‌ یابند. (بخشی از این آمادگی توسط مجریان طرح از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی مربوط به علوم، فنون وآداب دیپلماتیک و فراهم آوردن فضای مشورتی و راهنمایی از سوی کارشناسان خبره در موضع آن گروه مطابق با مواضع و منافع کشور خود صورت می پذیرد). به طور اجمالی سیر اجرایی اولین المپیاد سراسری شبیه سازی مذاکرات بین المللی «ابتکار صلح هرمز مبتنی بر دیپلماسی اقتصادی» به شرح ذیل میباشد:

۱. ثبت نام تیم ها
تیم ها در قالب گروه های ۳ نفره با مراجعه به سایت دفتر مطالعات دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق(ع) به نشانی:www.eco-dip.ir اقدام به ثبت نام اولیه نموده که بنابر تصمیم دبیرخانه اجرایی المپیاد، محدودیتی در رشته تحصیلی شرکت کنندگان لحاظ نشده است. البته لازم به ذکر است رشته های تحصیلی: علوم سیاسی و روابط بین الملل، علوم اقتصادی، حقوق، مدیریت و ارتباطات حائز اولویت در مرحله مصاحبه میباشند.
۲. مصاحبه با تیم های ثبت نامی
جلسه مصاحبه با هدف تعیین تیم های برگزیده جهت حضور در مرحله نهایی (نشست شبیه سازی) پس از اتمام بازه ثبت نام برگزار می گردد. محتوای داوری از سوی مصاحبه کنندگان در این مرحله شامل شناخت مبانی و اصول روابط بین الملل، تحلیل مسائل روز سیاست خارجی، شناخت عمومی از کشورهای عضو در ابتکار صلح هرمز و توانایی های فردی در ایفای نقش دیپلماتیک خواهد بود.
۳. کارگاه های آموزشی و مشاوره تخصصی
تیم های منتخب در مرحله مصاحبه جهت شرکت در کارگاه آداب و تشریفات دیپلماتیک و همچنین برخورداری از مشاوره تخصصی توسط تیم کارشناسی (متشکل از اساتید و کارشناسان اجرایی در امور بین الملل) دعوت شده و مقدمات لازم به منظور ارتقای کیفیت مذاکرات توسط تیم ها در جلسه شبیه سازی فراهم می آید. در ضمن برگزاری کارگاه های آموزشی، فرآیند قرعه کشی تیم ها جهت مشخص شدن نقش آنها در جلسه شبیه سازی انجام می گردد. فلذا غیبت هر یک از تیم ها در کارگاه های آموزشی به منزله انصراف بوده و تیم دیگری جایگزین خواهد شد.
۴. نشست شبیه سازی
در این مرحله تیم های منتخب در حضور هیئت محترم داوران، روند مذاکرات را به صورت چند جانبه پیگیری نموده و در عمل، میبایستی نظر هیئت محترم داوران در ایفای نقش دقیق خود و حفظ آداب و شئون دیپلماتیک مرسوم در مذاکرات بین المللی را جلب نمایند. شبیه سازی با قرائت دستور کار توسط دبیر جلسه آغاز و مطابق با رویه مرسوم، هریک از تیم ها در نقش کشور خود به ایراد موضع و گفتگو میپردازند.

۵. اختتامیه
پس از پایان ارزیابی توسط هیئت محترم داوران، تیم های منتخب (تیم های اول تا سوم) طی جلسه اختتامیه معرفی و مورد تقدیر قرار خواهند گرفت. به تمامی تیم های حاضر در نشست مذاکرات تقدیرنامه از سوی مجریان المپیاد اهدا خواهد شد.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *