بلومبرگ فارسی

پس از حمله به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو عربستان که موجب از بین رفتن حدود ۵ درصد از منابع جهانی نفت شد، بهای طلای سیاه یکی از بزرگترین جهش‌های خود را تجربه کرد و در کمتر از ۲۴ ساعت، از کانال ۶۰ دلاری به بیش از ۷۱ دلار در هر بشکه افزایش یافت.

در معاملات نخستین روز هفته یعنی دوشنبه، چند ثانیه پس از باز شدن درگاه مبادلات، نفت برنت با افزایش ناگهانی ۱۲ دلار‌ی همراه بود که بالاترین سطح قیمت از سال ۱۹۸۸ است.

این خبر بدی برای #بازار‌های نفت تا به امروز بوده است، زیرا عربستان سعودی ممکن است بتواند طی روز‌های آینده #عرضه را بازگرداند، اما این حملات نشان داد مهمترین #صادر کننده نفت در جهان بسیار آسیب پذیر است.

همچنین افزایش بهای نفت خطرات سیاسی از جمله بی ثباتی بیشتر در خاورمیانه و اتهام زنی آمریکا به ایران در خصوص هدایت این حملات را به دنبال دارد.

سال کاوونیک تحلیلگر حوزه #انرژی در گروه اعتباری سوئیس‌ای جی، در واکنش به نوسانات بی سابقه در بازار نفت گفت: ما هرگز شاهد چنین اختلالی در عرضه و #قیمت نفت نبودیم. موضوع نفت در حال حاضر خطرات #سیاسی را به دنبال دارد.

:حمله به تاسیسات نفتی عربستان باعث اختلال در تولید ۵.۷ میلیون بشکه نفت در روز شده است. این رویداد ناگوار برای نفت در بازار‌های #مالی نیز بازتاب داشته است.

دارایی‌های امن مانند طلا نیز متاثر از پیامد‌های ژئوپلیتیک این حملات هستند. ارز‌های کشور‌های کالا محور همچون کرون نروژ و دلار کانادا رشد کردند. بهای بنزین در آمریکا هم حدود ۱۳ درصد افزایش یافت.

بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی حادثه‌ای که پیش از این بیشترین تاثیر را بر #بازارنفت داشته، وقوع انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ بوده است که تولید روزانه نفت ۵.۶ میلیون بشکه متوقف شد.

از زمان #جنگ شش روزه میان اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷، هیچ حادثه‌ای تا این اندازه بازار نفت را متزلزل نکرده است.

اختلالی که حمله به تاسیسات شرکت #آرامکو عربستان در بازار نفت ایجاد کرده است بیش از فقدان تولید نفت کویت و عراق در اوت ۱۹۹۰ پس از حمله صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق به همسایه [کویت] است.

ویرندرا چائوهان تحلیلگر حوزه انرژی مستقر در سنگاپور، گفت: بازار باید با آسیب پذیری زیرساخت‌های نفتی عربستان سعودی در برابر حملات مقابله کند؛ زیر ساخت‌هایی که پیش از این حملات، منبعی باثبات برای تامین نفت تلقی می‌شدند. در حال حاضر، مشخص نیست تا چه مدت خروجی نفت عربستان متوقف خواهد بود.

برخی از کارشناسان معتقدند عربستان سعودی می‌تواند حجم قابل توجهی از تولید نفت متوقف شده را طی چند روز مجدداً برقرار کند، اما هفته‌ها زمان نیاز است تا ظرفیت کامل تولید خود را بازگرداند. این کشور ممکن است برای تامین سریع نفت مورد نیاز، به ذخایر خود دست بزند. زیرا به نظر می‌رسد شرکت آرامکو برای تحقق قرارداد‌های نفتی خود ناتوان است.

چرا که از یک سو، بازار‌های نفت بیش از پیش تحت تاثیر کمبود نفت در جهان قرار می‌گیرند و همین تدارکات نفتی #آرامکو را به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت زیر سوال می‌برد و از سوی دیگر اقدامات #مشترک عربستان و آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در این حملات، بر شرایط متزلزل بازار نفت تاثیر می‌گذارد.

در حال حاضر، بسیاری از کشور‌های خریدار نفت اعلام کرده اند به منظور مقابله با این بحران، آزادسازی ذخایر راهبردی نفت خود را بررسی می‌کنند.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *