راهبرد اروپایی‌ها در جنگ تجاری با ترامپ چیست؟ ارزیابی بلومبرگ نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا که به تعلل در اقدام شهرت دارد، درصدد است با استراتژی جدید، جنگ تجاری را به نفع خود تمام کند. یک خط فکری‌ در اتحادیه اروپا بر این باور است که رئیس‌جمهوری آمریکا در آستانه انتخابات ۲۰۲۰ مواضعی ملایم‌تر اتخاذ خواهد کرد. منطق هم این است درصورتی‌که اروپا در اقدامی تلافی‌جویانه، صادرات آمریکا، به‌خصوص محصولات کشاورزی را در آن زمان هدف قرار دهد، دونالد ترامپ ممکن است با خطر از دست دادن رای‌دهندگان در انتخابات مواجه شود.

اتحادیه اروپا شهرت دارد به تعلل در اقدام. این تعلل اما به‌نظر در جنگ‌تجاری با ترامپ عاملی مثبت خواهد بود. در حالی که تهدیدات ترسناک دولت آمریکا برای اعمال تعرفه بر واردات خودرو از اروپا همچنان به قوت خود باقی است، اما خط فکری‌ای در اتحادیه اروپا بر این باور است که رئیس‌جمهوری آمریکا در آستانه انتخابات ۲۰۲۰ مواضعی ملایم‌تر اتخاذ خواهد کرد. منطق هم این است در صورتی که اروپا در اقدامی تلافی‌جویانه صادرات آمریکا، به‌خصوص محصولات کشاورزی را هدف قرار دهد، دونالد ترامپ ممکن است با خطر از دست دادن رأی‌دهندگان در انتخابات مواجه شود. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل به نقل از «بلومبرگ»، در حال‌حاضر دو طرف به آتش‌بس تجاری موقت خود پایبند هستند تا برای توافق تجاری بزرگ‌تر توافق کنند. به گفته دو مقام مطلع اروپایی، برای حفظ وضع کنونی یک طرح از جانب اروپا می‌تواند مذاکرات دو طرف را به تاخیر بیندازد. در این حالت دونالد ترامپ به جای ایجاد تنش با اروپا ترجیح می‌دهد تمرکز خود را بر پیروزی در انتخابات متمرکز سازد. به گفته این مقامات به‌منظور اینکه اروپا نشان دهد مذاکرات در حال پیشرفت است، می‌تواند برخی امتیازات جزئی و محدود را به آمریکا ارائه کند. این مقامات که نخواسته‌اند نامشان فاش شود مدعی شده‌اند هدف بزرگ‌تر بعد از انتخابات از سرگیری مذاکرات تجاری دو سویه اقیانوس اطلس است، به‌ویژه اینکه گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که ترامپ بازنده انتخابات پیش‌رو خواهد بود.  به‌منظور در نظر گرفتن تمامی جوانب، این طرح ریسک حالتی را که ترامپ همواره می‌تواند بر خلاف انتظارات عمل کند درنظر گرفته است. در واقع این احتمال نیز وجود دارد که به‌منظور برانگیختن رأی‌دهندگان اصلی خود، در آستانه انتخابات او با اتخاذ سیاست‌های حمایت‌گرایانه، بر تنش‌های تجاری با اروپا دامن زند. به گزارش «بلومبرگ» این طرح که یکی از چند گزینه در گردش در سراسر اروپا است و هنوز به طور رسمی به مواضع اتحادیه اروپا درنیامده است، با تغییر در قدرت این اتحادیه همزمان شده است.

در این رابطه رئیس تازه منتخب کمیسیون اروپا که یکی از متحدان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان است، نشان داده است از استراتژی‌های قدرتمندانه این اتحادیه برای دفاع از منافع تجاری و حفظ نظم تجارت جهانی کوتاه نخواهد آمد. براساس مصاحبه‌۱۶ جولای «فون‌درلاین»، برنامه او این است که دوستان اروپا در آمریکا را قانع سازد گزینه مطلوب، سازش و همکاری میان دو طرف خواهد بود.  به گزارش «بلومبرگ»، آمریکایی‌ها تاکنون نشان داده‌اند در راستای تلاش برای کاهش کسری تجاری خود مشتاق به استفاده از هر نوع مکانیزمی هستند. در راستای همین تلاش‌ها بود که دولت آمریکا واردات فولاد و آلومینیوم از اروپا را هدف تعرفه قرار داد. این اقدامات تنبیهی که براساس قوانین مبهم دوران جنگ سرد صورت گرفته است به دونالد ترامپ این اختیار را می‌دهد که به بهانه امنیت ملی بر واردات سایر کشورها تعرفه وضع کند، بهانه‌ای که البته اروپایی‌ها آن را رد کرده‌اند. در تلافی این اقدامات، اتحادیه اروپا نیز تاکنون بالغ بر ۸/ ۲ میلیارد دلار از واردات محصولات از لحاظ سیاسی حساس تولید آمریکا، از موتورسیکلت گرفته تا نوعی مشروبات الکی را هدف تعرفه قرار داده است.  این در حالی است که دونالد ترامپ تا ماه نوامبر فرصت دارد درخصوص وضع تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات خودرو و قطعات خودرویی که سالانه آمریکا از اروپا واردات می‌کند تصمیم بگیرد. در صورت اجرایی شدن چنین تصمیمی، روابط تجاری آمریکا و اروپا، وخیم‌تر از جنگ تجاری فعلی میان غول‌های اقتصادی دنیا، آمریکا و چین خواهد شد، جنگی که در آن طرفین ۲۵۰ میلیارد دلار از واردات یکدیگر را هدف تعرفه قرار داده‌اند. البته اتحادیه اروپا نیز فهرستی بالغ بر ۲۰ میلیارد یورو از واردات محصولات آمریکایی را برای تلافی آماده کرده است. از طرفی آمریکایی‌ها فهرستی مجزا از واردات محصولات اروپایی بالغ‌بر ۲۵ میلیارد دلار را در نظرگرفته‌اند که در تلافی یارانه‌های غیرقانونی اتحادیه به غول هواپیماساز می‌تواند به اجرا درآید. در این رابطه دولت آمریکا منتظر رأی «سازمان تجارت جهانی» در خصوص آسیب‌های ناشی از یارانه‌های اروپا است که قرار است  اوایل تابستان اعلام شود. در عین حال اتحادیه اروپا نیز پرونده مشابهی را در «سازمان تجارت جهانی» ‌علیه یارانه‌هایی که دولت آمریکا به بوئینگ می‌پردازد گشوده و همزمان فهرستی برای تعرفه‌های تلافی‌جویانه آماده کرده است.  تنش‌های تجاری آمریکا علاوه‌بر اتحادیه اروپا، به روابط با فرانسه نیز کشیده شده است. به‌دنبال قانونی که سنای فرانسه برای دریافت مالیات‌های دیجیتال از شرکت‌های بزرگ به تصویب رساند، قانونی که غول‌های تکنولوژی آمریکا نظیر فیس‌بوک و گوگل را نیز شامل می‌شود، رابرت لایت‌هایزر، نماینده تجاری ایالات‌متحده اظهار کرد دولت کشورش ممکن است تعرفه‌های تلافی‌جویانه یا سایر محدودیت‌های تجاری را بر واردات فرانسه اعمال کند.  از دیگر موضوعات مورد مناقشه روابط تجاری آمریکا، محصولات کشاورزی است. برخی از مقامات اروپایی تهدیدات تعرفه‌ای آمریکا را در راستا تلاش‌ها برای فشار بر کشورهای اتحادیه برای مشمول کردن موضوع محصول کشاورزی در مذاکرات می‌دانند، مذاکراتی که پس از ملاقات سال گذشته رئیس‌جمهوری آمریکا و ژان کلود یانکر، رئیس کمیسیون اروپا در کاخ‌سفید به جریان درآمد.

دنیای اقتصاد


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *