نشست عمومی با موضوع اقتصاد مقاومتی

شنبه ٨ دي ماه

نشست اول مجمع عمومي دفتر مطالعات ديپلماسي اقتصادي با حضور اعضاء و جناب دكتر صادقي مدير مسئول دفتر مطالعات ديپلماسي اقتصادي در محل سالن شهيد صدر برگزار گرديد.
در ابتداي نشست،گزارشي از عملكرد چند هفته ي گذشته ي دفتر ارائه گرديده و به برنامه ها و تصميمات آتي شوراي مشورتي اشاره گرديد.
دكتر صادقي در ابتدا شأن برون گرايي را در سند ابلاغي اقتصاد مقاومتي به مثابه زير بناي لازم دانستند و هر گونه اقدام در چارچوب اقتصاد مقاومتي را متاخر از پياده سازي ديپلماسي اقتصادي دانستند.
ايشان ديپلماسي اقتصادي را مقوله اي با چنين ضرورت و پشتوانه هاي علمي و فقهي و در عين حال خالي از متولي رسمي و جدي دانستند و وظيفه ي آحاد جامعه ي علمي و اجرايي را توجه مجاهدانه به ورود در بازار هاي جهاني دانستند.
ابعادحقوقي،سياسي،مديريتي،اقتصادي،ارتباطات و فرهنگ،الهيات و فقه اسلامي را در در گيري با اين مسأله عنوان كردند و شاهد مثال هايي را برشمردند.
مسأله نيروي كار و مهاجرت متخصصين براي اشتغال و درآمد زايي يكي از مصاديق فعاليت ديپلماتيك اقتصادي است.
در بعد اقتصادي به روابط اقتصادي با همسايگان،جهان اسلام،و دنياي امروز با قلدر مآبي هاي ايالات متحده اشاره كردند.امروز ايالات متحده صراحت در دشمني دارد.و از دشمني هاي نظامي سياسي و فرهنگي نااميد شده است.ليكن توجه خود را مستقيماً بسوي شاهرگ حيات ايران اسلامي معطوف ساخته است.و نيت بر قطع جريان خون اقتصادي في مابين ايران و جهان پيرامون دارد.لذا همچون دوران دفاع مقدس بايستي اراده اي به حل معضل شكل بگيرد.و اين جبهه ي ديپلماسي اقتصادي است.البته كار بسيار پيچيده و طاقت فرساست.اما آينده اي درخشان قابل تصور است كه ان شاءالله شاهد خواهيم بود كالاي ايراني و خدمات ايراني به پشتوانه ي اسلام و مكتب شيعي بر چشم مشتريان خارجي بنشيند.
در پايان ايشان به پاسخ نسبت به شبهات اعضا در فعاليت اين دفتر پرداختند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *